• contact@youstars.ro
  • 0726 230 117

O zi în Chilia Veche: Solidaritate, speranță și sprijin

O zi în Chilia Veche: Solidaritate, speranță și sprijin
Într-o zi plină de speranță și de generozitate, o parte din echipa noastră s-a întâlnit cu preotul paroh Mihai Tronaru și familia sa, precum și cu un număr mare de copii din zonă. Au oferit pachete pentru familie încercate, fapt care a însemnat mult pentru acești oameni simpli care luptă zi de zi pentru o viață mai bună. Într-un efort de a se implica mai mult în comunitate, colegii noștri au mers prin sat împreună cu preotul paroh Mihai Tronaru și familia sa. În timpul acestei plimbări, au putut observa condițiile de trai din această zonă rurală, cu un imens potențial turistic. Au fost impresionați de faptul că oamenii din Chilia Veche trăiesc modest și sunt nevoiți să lupte din greu pentru a-și câștiga existența. Au avut ocazia să viziteze și Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“  monument istoric în reconstrucție, pe care preotul Mihai Tronaru încearcă din răsputeri să o finalizeze. Au fost impresionați de dedicarea și angajamentul său în ceea ce privește salvarea acestui lăcaș de cult important pentru istoria zonei, dar și a României, fiind a doua cea mai înalta Biserica monument din țară, după Biserica Neagră din Brașov. În Chilia Veche există o comunitate foarte mare de copii care au nevoie de sprijin și încurajare în ceea ce privește educația și dezvoltarea lor personală, Asociația YouStars fiind împlicată în ultimii 2 ani în ajutarea acestei comunități. Prima acțiune a fost în 2021 când am distribuit peste 25 de ghiozdane complet echipate, iar anul trecut de Crăciun, am distribuit pachete necesare pentru sărbătorile de Crăciun, pentru zeci de familii. Simțim ca ne leagă ceva de acest loc, la căptul României și vrem să ajutăm în continuare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *