Surecheck și Asociația YouStars lansează campania ”Elevii întreabă”

Vocile studenților sunt auzite: Surecheck și Asociația YouStars lansează campania „Elevii întreabă” cu scopul de a revoluționa educația sexuală în România!

O abordare inovatoare, care se folosește de informațiile colectate în cadrul unui sondaj realizat în rândul elevilor, pentru a crea videoclipuri educaționale personalizate pentru aceștia despre sănătatea și siguranța sexuală.

Ca reacție la situația critică din România cu privire la numărul de sarcini din mame minore, Surecheck, o marcă de teste de sarcină lider pe piața românească, alături de Asociația YouStars au lansat o campanie unică pentru a spori nivelul de educație sexuală în rândul tinerilor. Această inițiativă are la bază un sondaj realizat în rândul a peste 150 de elevi de la două licee de referință din județul Argeș.

Prezentarea generală a campaniei

Campania include două videoclipuri animate adaptate pentru fete și băieți, în cadrul cărora sunt abordate subiecte solicitate chiar de curiozitatea și întrebările tinerilor. Inițiate de Surecheck și executate în colaborare cu Asociația YouStars, conținutul acestor animații a fost dezvoltat pe baza informațiilor adunate de la peste 150 de elevi, în cadrul unui sondaj realizat în luna Mai 2024, la două licee etalon din județul Argeș.

Conținut educațional și accesibilitate

Elevii au pus întrebări despre sexualitate, la care au primit răspuns de la diverși specialiști precum psihoterapeuți, ginecologi, psihologi și sexologi. Această abordare ne permite să înțelegem mai bine ideile și preocupările elevilor, permițându-ne să le oferim informații și îndrumări relevante. Prin tratarea directă a întrebărilor și problemelor specifice ridicate chiar de elevi, ne asigurăm că oferim un conținut educațional cuprinzător și adaptat nevoilor acestora, promovând o perspectivă mai informată și mai responsabilă asupra sănătății sexuale.

„Prin aceste animații, Surecheck și Asociația YouStars își propun să ofere informații corecte, să spulbere miturile și să încurajeze discuțiile deschise despre subiecte cruciale precum prevenirea sarcinilor nedorite, infecțiile cu transmitere sexuală și importanța consimțământului”, a declarat Cosmin Neacșu, fondatorul Asociației YouStars.

„Surecheck se dedică susținerii educației sexuale responsabile a tinerilor. Acest proiect aduce informații esențiale direct elevilor, tratând curiozitățile și preocupările acestora cu perspective din partea profesioniștilor”, a adăugat Bianca-Ioana Conovaru, Senior Brand Manager la Unicoms Switzerland GmbH.

Context și importanță

România este țara cu cele mai multe mame minore din Uniunea Europeană, statisticile recente indicând că jumătate din nașterile prin care trec tinerele cu o vârstă sub 15 ani din UE provin din România. În ultimii ani, au existat aproximativ 40.900 de nașteri din mame minore, dintre care aproximativ 3.700 au fost mame cu vârste mai mici de 15 ani.

Misiune și impact

Sărbătorind 20 de ani de prezență pe mai multe piețe internaționale, inclusiv în România, misiunea Surecheck rămâne aceea de a contribui la educația sexuală responsabilă a tinerilor. Această campanie este un pas semnificativ către atingerea acestui obiectiv, prin furnizarea de resurse educaționale accesibile și atractive pentru elevi.

Despre Surecheck:

Testele de sarcină Surecheck folosesc tehnologia „Colloidal Gold” pentru peste 99% precizie încă din prima zi de întârziere a menstruației. Surecheck Streamer este testul de sarcină tip stilou, conceput pentru ușurință în utilizare și poate fi folosit în orice moment al zilei.

Despre Asociaţia YouStars:

Asociația YouStars a fost fondată în 2017, cu scopul de a promova curajul, auto motivația și bucuria de a dărui. YouStars sprijină educația copiilor și construirea unui viitor mai bun pentru aceștia prin proiecte cu focus pe educație și incluziune a tinerilor din toate mediile socio-economice.

Încurajând toți elevii și profesorii să folosească aceste resurse valoroase, campania își propune să crească nivelul de conştientizare şi să determine iniţierea de conversații semnificative în timpul orelor de dirigenție și nu numai.

Urmăriți videoclipurile aici: https://www.youtube.com/watch?v=iwoka8v2GYY (animaţia educativă pentru întrebările fetelor) | https://www.youtube.com/watch?v=EBPEwYLeAog (animaţia educativă pentru întrebările băieţilor) | https://www.youtube.com/watch?v=C7tqeYudN9g (materialul tip „behind the scenes” al proiectului de educaţie sexuală Surecheck)